Jak vonné složky vznikají
Vonné složky buď pocházejí z různých přírodních surových zdrojů a získávají se především destilací nebo extrakcí a nebo jsou vytvářeny synteticky v laboratořích pomocí chemických procesů jako je syntéza.Přírodní zdroje:
rostliny ⦁ květiny ⦁ stromy ⦁ zvířata.
ZVÍŘECÍ TÓNY
Ceněné zvířecí tóny dávají vůni hloubku a smyslnost, prodlužují stopu parfémů a fungují jako božský základní tón a fixátor.
Pouze ambergris je přirozený výměšek vorvaně.
Ostatní zvířecí sekrety se získávaly povětšinou krutým způsobem a z důvodu ochrany zvířat, jsou dnes již zakázané.Mezi ty nejznámější patří pižmo, kastoreum a cibet.Kabaři vyměšují pižmo do pižmového váčku, ten je pro parfumerii cenný jakmile samci dosáhnou pohlavní dospělosti.Kastoreum pochází z pachových žláz bobrů a cibet z pachových žláz cibetek (samců i samic), cibetka je masožravá divoká kočka s jedinečným vzorem černých znaků na srsti.SYNTETICKÉ SLOŽKY ZAHRNUJÍ RŮZNÉ TYPY LÁTEK
Patří sem syntetické molekuly, které se v přírodě nevyskytují, tedy nemají zdroj surovin a bývají syntetizovány z petrochemických látek, například z ropy.
Nebo vůně přirozeně se vyskytující, ale nejde je extrahovat. Některé materiály jsou příliš jemné, nebo obsahují málo vůně a příliš mnoho vody.
Označují se jako reprodukční akordy a širokou paletu představují právě ovocné tóny.
Mezi syntetické složky se řadí i přírodní izoláty. Jsou to syntetické molekuly s jediným rozdílem a tím je zdroj surovin, jsou syntetizované z přírodních materiálů.
Proč se používají syntetické složky?
⦁ používáním pouze přírodních složek jsou parfuméři omezeni
⦁ vytvoření udržitelnější vůně
⦁ snížení ceny vůně
⦁ konzistence
⦁ trvanlivost vůně
⦁ vzhled